Türkiye’de Yükselen Trend: Ev Asansörleri

Ev Asansörleri: Türkiye’de Yükselen Trend

Yaşlanmanın gittikçe artan popülaritesi, ev asansörlerine ihtiyacı ortaya çıkarmakta ve bir yenilik getirerek modern asansörlerin satın alınmasını düşük maliyeti ile teşvik etmektedir. Bu asansörler yerinize özel olarak da veya evrensel tasarımda da üretilebilir.

Bir müşterimizin anlattığı hikâyeye göre; “Dedemin anneannem için yaptığı en güzel şeylerden biri, bir ev asansörünü satın alarak evlerine kurdurmasıydı. Alt katlarında ana yaşam alanının ve üst katta yatak odalarının bulunduğu iki katlı müstakil bir evde yaşıyorlardı. Anneannem, zemin kattaki ana girişten üst kata çıkmanın zorluğunu hissetmeye başlamıştı. Ve artık eski gücü yoktu, yeterince zayıflamıştı da. Dedemler zengin insanlar değildi hatta evleri de büyük değildi – belki 150 metre kare. Ama dedem anneannemin evinde ne kadar çok kalmak istediğini biliyordu, bu yüzden çözüm olarak ona asansör aldı. İşte bu aşk!”

Bazı tasarımlarda asansörler, orijinal ev planının bir parçası gibi görünür. Mevcut bir evde asansör için bir yer bulmaya çalışıyorsanız ve içindeki asansörü fazla göstermek istemiyorsanız, evin içine açılan kapıları olan ve evinizin dışına bir kule şeklinde asansör inşa etmeyi düşünün. 120 cm x 120 cm ebatlarında zeminde yer kaplayan ölçülerde ev asansörü sizin için yeterli olabilir ve iç mekânınızın görünümünü de koruyabilirsiniz.

Eğer evinizde asansör için uygun bir yer bulamıyorsanız ikinci alternatif olarak koltuklu merdiven asansörünü düşünebilirsiniz. Koltuklu merdiven asansörü, merdivenlerinizde yer kaplayacak gibi düşünseniz de bu tamamen yanlıştır, kaplamayacaktır. Sizin kullanmadığınız veya ayak basmadığınız noktalara rayları yerleştiririz. Ayrıca eşya taşımaya da kesinlikle engel olmazlar. Zaten koltuklu merdiven asansörü yaptırmak istemenizin en önemli sebeplerinden birisi de fazla yer kaplamaması ve bunu yaptırmaktan başa çare bulunamaması.

Eğer evinizi değiştirmek istemiyor ama üst katlara ulaşmak için bir çözüm arıyorsanız, en doğru seçime ulaşmak için LiftArt Asansörlerini arayınız: 05496080070 – Ya da www.liftart.com.trwww.merdivenasansoru.net

Yaşlanma yaşlanmadan önce 35 yıl kadar önce ortak bir terim haline geldi. İnsanlar yaşlandıkça evlerinde kalmanın yollarını aramışlardır, ancak Tarkan’ın nüfuzlu sayıları ve teknolojide son zamanlarda daha makul yenilikler ile ev asansörü çok hoş bir rahatlık haline gelmektedir. Ve merdivenlerimin altına düştüğümde diz çökmüş gibi yüksek sesle, bence bunlardan biri kesinlikle benim geleceğimdendir. Şimdi asansör müziğini seçmeliyim. Belki bir Tarkan şarkısının enstrümantal kapağıdır.

Ayağınızı bir yere koyun ve tarzda başlayın. Bu şık asansör, modern bir apartmanda göreceğiniz kadarıyla iyi görünüyor, ancak kendi mutfağınız olduğunda, sanatla ve oturacak bir yerle kişiselleştiremeyiz?

Çok geniş anlamda, asansörlerin üç ana türü vardır. Birincisi hidrolik. Evinizde bir miktar yer kaplıyor ve asansörü çalıştıran ekipman için bir makine odası gerekiyor. Eviniz yeni bir yapıdaysa o zaman asansör tipi için gerekli alanı planlamak biraz daha kolaydır.

Bu asansörü ev dekoruyla harmanlamak için tasarımcının panelleri ve muhteşem bir ahşap kapı kullanmasını seviyorum.Modern bir rahatlığın, geleneksel bir mekanda yerinde görünmesi gerekmez.

Asansörün ikinci tipi, çekiş asansörü veya MRL (makine odası olmayan) asansör olarak adlandırılır ve adından da anlaşılacağı gibi, ayrı bir makine dairesine ihtiyaç yoktur. Karşı ağırlıklı bir pistte yukarı ve aşağı kayarak çalışır. Eğer yeniliyorsanız, bu tip daha iyi bir bahistir. Çalışan ekipmanı barındıracak asansörün üst kısmının üstünde ilave alana ihtiyaç duyuluyor.

Pnömatik Asansör – Turbolift
Pnömatik asansör üçüncü tip ve en yeni yeniliktir. Kabin için ayrı bir tüp bulunan ve hava basıncıyla çalışan bu dev polikarbonat tüp, banka sürüşündeki bu tevsi tüplerine çok benzer (her ne kadar şükürler olsun ki, bu kadar hızlı sızlanmazsınız). 37 inç çaplı boru, bir mil veya makine dairesi inşa etmek için herhangi bir gerek kalmadan kurulabilir; bu nedenle mevcut bir evde asansöre ihtiyaç duyarsanız, bu sizin için olabilir. Asansörü çalıştıran pompa kutusu sadece 11 inç boyunda ve tüp ile aynı çapa sahip olduğundan, makine dairesi gerekmez.

Bir şaft inşa etmenize gerek yoksa da, bu yüklemek oldukça kolaydır, tüpü evinize almak için yeterince geniş kapıya sahip olmanız gerekir. Geçmesi 39 inç genişliğinde bir açılmayı gerektirir ve çoğu kapı yaklaşık 36 inç veya daha azdır.

Pnömatik asansörlerle ilgili teknik verilere bakın.
Asansör ne kadar pahalı? Bu çok zor bir soru. Gördüğünüz gibi birkaç çeşit var ve yeni inşaat sırasında bir tane yerleştirirseniz veya mevcut bir alanı yenilerken fark yaratıyor. Asansörün kendisi 15.000 € ile 25.000 €’a kadar çalıştırabilir; bu, bir şaft ya da makine dairesi inşa etme ya da elektrik tesisatı maliyetini içermez.
Maliyet, sunulan kat sayısı ve seçtiğiniz seçeneklerden de etkilenir. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi çok küçük, basit bir stille gidebilirsin

zengin ahşap paneller, taş, mozaik, aynalar, kapmak barlar için seçim yapabilirsiniz – ah, asansör müziği de unutmayalım. Evet, bunların bazıları müziğe kapılma yeteneğiyle geliyor.

Bir başka önemli eklenti de bir telefon. Evde olduğumuzda cep telefonlarımızı hep yanında taşımadığımız için, herhangi bir asansörün acil durumlar için bir telefon içermesi gerektiğini düşünüyorum.

Asansöre koymanız gereken toplam maliyet, müzik, ışıklandırma, havalandırma, koltuk, ayna, tv, radyo, lcd ve butonları yenilemek ve seçmek zorunda kalırsanız, kolayca 50.000 euro civarına gelebilir.

Merdivenle sarılı, güzel ahşap kaplı bir merkez mil oluşturabilirsiniz. Bu asansör şaftı o kadar iyi tasarlanmıştır ki işlevsel olduğu kadar cazip bir mimari eleman olarak da çalışıyor.

Bu tasarım, orijinal ev planının bir parçası gibi görünüyor. Mevcut bir evde bir yer bulmaya çalışıyorsanız ve içindeki asansörü dolaştırmış gibi göstermek istemiyorsanız, evin içine açılan kapıları kullanarak evinizin dışına bir mil inşa etmeyi düşünün. 6 metrelik ve 6 metrelik eklemeler yeterli olabilir ve iç mekanınızın görünümünü koruyabilirsiniz.

Yerinde yaşlanmak, asansör yaptırmanın tek sebebi değildir. Bu evin bir katında bir garaj ve ev ile arasında bir koridor var. Bu asansör garajın arka tarafına yapıştırılır ve sonra bir geçit geçidi geçerler. Asansör olmadan garajdan yiyecek taşımak için zamanı hayal edebiliyor musunuz?
Birçok lüks ev tehlikeli gayrimenkulden yararlanır. Bu ev bir uçurumdan yapılmıştır. Aradığınız şey avlu değil, yeşil bir çatı. Asansör sizi eve götürür.

Oldukça kaygan sistem!

Evinizi şimdi inşa ediyor veya yeniden şekillendiriyorsanız ve bir gün asansörü isterseniz şimdi şaft inşa etmeyi düşünün. Asansörü takmaya hazır olana kadar boşa harcanmış alan olmak zorunda değildir. Bu küçük ofis alanı bu evin asansör şaftında oturuyor. Sahipler hazır olduğunda, masa çıkacak ve bir asansör içeri girecektir.

Asansör Müzik:
Asla asansör müziği çalmaya karar vermeye çalışırken zorlanıyorsanız, bu albümü en azından uyanık kalabildiğiniz sürece bir dinleyin. Koltuk asansörü için de aynı şey geçerli midir? bunu sormak lazım. Koltuk merdiven asansöründe seyehat süresince müzik dinleyebiliyor musunuz?

Bize arayın: Bir asansörünüz mü var veya bir asansör yaptırmayı mı planlıyorsunuz? Bizi arayınız: 0549 608 0070

LiftArt AsansörMerdiven Asansörü